Svjetski dan ptica selica

Svjetski dan ptica selica obilježava se druge subote u mjesecu maju i oktobru s ciljem podizanja svijesti o prijetnjama s kojima se suočavaju ptice selice, njihovoj ekološkoj važnosti i potrebi međunarodne saradnje za njihovo očuvanje.

Bosna i Hercegovina se nalazi na tzv. Jadranskom migratornom putu (Adriatic Flyway) kojim, prema podacima organizacije BirdLife International, oko pet milijardi ptica godišnje prelijeće prostor između Evrope i Afrike tokom proljetne i jesenske seobe. Vodene površine u Bosni i Hercegovini predstavljaju važna mjesta za odmor, na kojima se ptice mogu hraniti i prikupiti energiju za nastavak migracije.

Učenici produženog boravka saznali su nešto više o pticama selicama, njihovom značaju i čudesnim seobama kroz edukativni film i prigodno predavanje njihovih učiteljica, a potom su se zabavili bojeći ptice selice kojima su ukrasili svoj školski prostor.

FOTOGRAFIJE SA RADIONICE