Međunarodni

• Škola je dio projekta “Obrazovanje za pravično društvo”, koji će se realizovati pod pokroviteljstvom i uz finansijsku podršku USAID-a i FOD-a BiH, a realizovat će ga UG COI “Step by step” i partnerska organizacija PROMENTE. Moto projekta je “Budućnost počinje sa mnom” i sve aktivnosti su usmjerene ka tome da se djeci osigura obrazovanje kakvo trebaju i zaslužuju. Cilj je uticati na promjene u obrazovnom sistemu kako bi on reflektirao viziju društva, koje je utemeljeno na principima društvene pravde i jednakopravnosti društva. Projekt će obuhvatiti preko 1.800 djece, oko 300 nastavnika/ca i mnoge druge stručnjake i saradnike, kao i sve one koji su zainteresovani i žele pomoći da stvorimo bolji svijet za djecu.

Dakle, naša škola je potpisnica ugovora ovog projekta u trajanju od 22.07.2013. do 21.07.2016.god. Projekat, između ostalog, predviđa uzajamne posjete škola i prezentaciju produkta rada djece, kao i postignuća nastavnika i škola. U projekat je uključeno 18 škola sa područja Bosne i Hercegovine.
Biće tu mnogo toga vezanog za unapređenje nastavnog procesa i razvoj kritičkog mišljenja kod djece, korištenje ICT-a u svrhu učenja i istraživanja, osavremenjavanje vannastavnih aktivnosti i, najvažnije, aktivnosti koje pomažu djeci da usvoje univerzalne ljudske vrijednosti, sarađuju i uzajamno se uvažavaju.
Koji su ciljevi projekta, na koji način su naši nastavnici raspoređeni i u kom pravcu se edukuju možete pogledati na sljedećim linkovima:

Nove metodologije u nastavnom programu 1 ↵

Nove metodologije u nastavnom programu 2 ↵

• FOD, odnosno Fond otvoreno društvo BiH je početkom godine objavio poziv osnovnim školama da kandiduju inovativne i održive školske prakse, kojima se unapređuje kvalitet osnovnog obrazovanje u BiH. Na poziv se javilo 49 škola iz svih krajeva BiH, sa ukupno 91 primjerom dobre prakse. Škola je aplicirala sa projektom “Uključivanje roditelja u proces odlučivanja u školi”. Izabrani smo među 10 škola čiji su projekti proglašeni najboljim prema kriterijima obuhvatnosti, održivosti, inovativnosti i kvalitetu.
  • Organizovanje i realizacija vanrednih ispita za sticanje osnovnog obrazovanja. Ostvarena je saradnja sa NVO „Budi moj prijatelj“ i Švicarskim karitasom – ured u Sarajevu, tako da će 2015.god. u januarskom ispitnom roku polaganju razrednih ispita pristupiti 12 kandidata Romske nacionalnosti, a polaganje će finansirati navedene organizacije. Istovremeno, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke je podržalo naš projekat pod nazivom „Podrška odraslim za završetak osnovnog obrazovanja-naknadno sticanje osnovnog obrazovanja (akcenat na žensku populaciju)“ u iznosu od 5.000,00 KM.
  • Planirana realizacija projekata u školi:
    Naziv projektaNosilac projekta
    „Unaprijeđenje djelotvornosti
    rada škole“
    UG COI «Step by step»
    „Škola po mjeri djeteta»UG COI «Step by step», UNICEF
    «Slobodno vrijeme učenika i
    uključivanje u različite aktivnosti
    Društvenog Centra SOS –Mojmilo»
    SOS Društveni centar «Herman Gmeiner»
    „Podrška odraslim za završetak osnovnog obrazovanja-naknadno sticanje osnovnog obrazovanja“Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke
    „Podrška obrazovanju odraslih