Posjeta izložbi “Istočno od Zapada…”

Dana 24. septembra 2024. godine, učenici devetih razreda JU OŠ Džemaludin Čaušević posjetili su izložbu pod nazivom “Istočno od Zapada, Zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština dr. Safvet-bega Bašagića”. Ova izložba, organizirana u suradnji Ambasade Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini, Bošnjačke zajednice kulture “Preporod”, Univerzitetske biblioteke u Bratislavi i Muzeja Sarajeva, predstavlja unikatnu zbirku rukopisne ostavštine dr. Safvet-bega Bašagića.
Izložba je održana povodom stote godišnjice osnivanja Bašagićeve zbirke u Bratislavi. Učenici su imali priliku vidjeti Bašagićevu zbirku rukopisa, koja je 1997. godine upisana na UNESCO-vu listu svjetske dokumentarne baštine “Pamćenje svijeta”. Osim toga, izloženi su i drugi vrijedni dokumenti iz zbirki Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” i Historijskog arhiva Sarajevo.
Ova posjeta bila je izuzetno edukativna, omogućivši učenicima da se upoznaju s bogatom kulturnom i književnom baštinom Bosne i Hercegovine.
Nastavnici i učenici su nakon izložbe izrazili zadovoljstvo i oduševljenje viđenim, te su se dogovorili o dodatnim aktivnostima koje bi mogle uključiti proučavanje Bašagićeva djela u nastavi. Ova izložba je također najavila buduće aktivnosti povodom 155. godišnjice Bašagićeva rođenja, uključujući izradu biste i međunarodni simpozij.
Posjeta izložbi bila je izvanredna prilika za produbljivanje znanja i razumijevanja važnosti kulturne baštine u našem društvu.

FOTOGRAFIJE SA IZLOŽBE