Općinsko takmičenje “Projekat građanin”

Krajem marta mjeseca je održano općinsko takmičenje “Projekat građanin” učenika osnovnih škola općine Novi Grad. U konkurenciji dvanaest škola koje su se prijavili, učenici naše škole zauzeli su visoko drugo mjesto.
Na takmičenju našu školu je predstavljala ekipa koju su činili: Amina Komarica, Ema Balenović, Sajra Gudić, Rejhan Ličina, Rijad Šopović, Amina Pecikoza, Džejna Gluhić i Ajla Planić. Učenike u ovom takmičenju je pripremala predmetna nastavnica Selvira Mašnić.
Ove godine učenici su se bavili problemom nedostatkom zelenih površina u KS. „Projekat Građanin“ je praktični dio nastave predmeta Građansko obrazovanje, koji ima cilj mlade ljude uključite u detektiranju problema u zajednici.

Također, ovim praktičnim dijelom predmeta učenici nauče na ispravan način pretraživati i pronaći najadekvatnije informaciji vezano za odabrani problem, zatim prepoznati alterantivne mjere javne politike kojim se vlast služi da bi se problem ili riješio ili sve na minimu, te da sami ponude mjeru za koju se zaležu da bi na najbolji mogući način dovela do rješenja problema.

Učenici kao i nastavnica zahvaljuju se upravi škole i nastavnicima/cama koji su ih tokom priprema podržali.

Nastavnica Selvira Mašnić