Gradimo mostove – nikad zidove!

Sarajevo je od davnina poznato kao mjesto prepoznatljivog duha tolerancije i međureligijskog poštovanja. Prema UNESCO-voj definiciji, tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti. Biti tolerantan znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i poštivati da se i drugi drže svojih, prihvatiti činjenicu da ljudska bića, prirodno različita u svojim religijskim vjerovanjima i ubjeđenjima, govoru, ponašanju i vrijednostima, imaju pravo živjeti u miru i biti kakvi jesu, bez bilo kakve diskriminacije. Stoga je veoma bitno da se mladi naraštaji upoznaju s različitim običajima i uče njegovanju kulture tolerancije i međusobnog razumijevanja jedni drugih od malih nogu.
Da se u našoj školi posvećuje velika pažnja njegovanju različitosti, pokazao je i Leon, učenik četvrtog razreda, koji je upoznao svoje drugare iz produženog boravka sa običajima koji se praktikuju u njegovoj porodici tokom Uskrsa, najvećeg i najstarijeg kršćanskog praznika, te ih darivao nezaobilaznim šarenim jajima.
“Prema drugima gradimo mostove – nikad zidove!” (papa Franjo)

FOTOGRAFIJE IZ PRODUŽENOG BORAVKA